Ponovljena isčašenja ramena

Ponovljena isčašenja ramena (recidivantne luksacije) hirurško lečenje

Hirurško iskustvo, originalni pristup: dr Vladimir Vukov


     Luksacije (iščašenja)  ramena čine preko 60% svih luksacija u čovečijem telu. U 90-98% slučajeva radi se o prednjim luksacijama. Jednom nastalo, ovakvo isčašenje vodi u nestabilnost ramenog zgloba i čini predispoziciju za recidivantne (ponovljene)  luksacije – i do 94%. Pogotovo ukoliko prilikom iščašenja nastane i koštana lezija na glavi humerusa.

     Tokom akta iščašenja glava humerusa oštećuje prednji deo fibroznog prstena (labrum), koji oivičava zglobnu površinu na lopatici (glenoid). Pri dislokaciji glava humerusa odguruje i kida prednji deo labruma zajedno sa zglobnom kapsulom, i ubacuje se izmedju m. subscapularisa i vrata skapule – nastaje tzv. Banckartova lezija.

Na shemi je prikazana ruptura prednje-donjeg dela labruma sa Backartovom lezijomi usled odvaljivanja ivičnog dela kapsule sa prednje ivice glenoida.
Shematski prikaz protruzije humeralne glave put napred i medijalno sa odvaljivanjem ivičnog dela kapsule

     Prilikom prvog iščašenja, u velikom procentu nastaje i impresiona koštana lezija većih ili manjih dimenzija (postero-lateralni defekt) na spoju zglobne površine glave i velike kvrge, sa zadnje strane – tzv. Hill / Sachs lezija. Postojanje posterolateralnog defekta neminovno vodi ka ponovnim iščašenjima. Ona najčešće nastaju pri forsiranoj spoljašnjoj rotaciji ruke koja je u abdukciji. Takodje mogu nastati i pri jako ispruženoj ruci, sa nagnutim telom pu napred, kada nešto želimo da dosegnemo.
Ponovljena iščašenja oštećuju zglob ramena te je pravovremeno lečenje neophodno.


Na aksilarnom rentgenskom snimku (po Stryker-u) uočava se posterolateralni defekt na glavi humerusa


     Jedino trajno rešenje kod recidivantnih luksacija ramena je hirurško lečenje. Opisan je veliki broj hirurških procedura, njihovih modifikacija i kombinacija.

     Posle više od 20 godina bavljenja ovim entitetom i operativnim iskustvom na preko 250 slučajeva, koristim složenu tehniku na otvorenom ramenu kao kombinaciju dve tehnike: rekonstrukciju prednjeg “zida” zgloba ramena rešavanjem Banckartove lezije i derotacionu osteotomiu u nivou hirurškog vrata humerusa.


Na klasičnom AP snimku ramena uočava se osteotomija u nivou hirurškog vrata humerusa premoštena “T”pločom i zavrtnjima. U vratu skapule vide se tri ankor implantata radi rešavanja Banckart-ove lezije.


     Subkapitalnom osteotomijom i derotacijom glave humerusa za 8-10 milimetara put medijalno, otklanja se mogućnost da defekt na glavi humerusa dopre do prednje ivice glenoida prilikom spoljašnje rotacije ruke, osnosno, sprečava se dislokacija zgloba. Po završenoj fizikalnoj terapiji postiže se normalna spoljašnja rotacija ruke, posebno neophodna za sportiste.
     Ruka se posle operacije postavlja u trouglu maramu, a fizikalna terapija otpočinje od 5-7 dana posle operacije. Kompletna rehabilitacija, sa punim pokretima u ramenu, bez mogućnosti isčašenja, završava se za 3,5-5 meseci.
Na ovaj način operisao sam sportiste koji se aktivno bave rvanjem, rukometom, odbojkom, ragbijem, hokejom na ledu, kik-boksom, košarkom. Operisani sportisti se vraćaju postepenom treningu posle 4 meseca, a posle 5 meseci od operacije nastavljaju sa predjašnjim sportskim aktivnostima.



Prikazani su sportisti operisani zbog recidivantne luksacije ramena. Evidentna idealna pokretljivost u ramenu bez tendencije ka luksaciji. Rukometaš u drugom redu je operisao oba ramena zbog obostrane recidivantne luksacije. sa razmakom od 6 meseci. Nastavio je sa istim sportom posle 12 meseci od prve operacije.premoštena “T”pločom i zavrtnjima. U vratu skapule vide se tri ankor implantata radi rešavanja Banckart-ove lezije.


Recidivantne luksacije ramena