Proteze ramena

Proteze ramena

Hirurško iskustvo: dr Vladimir Vukov


     Kod odredjenih slučajeva preloma na gornjem kraju humerusa, gde su mali izgledi za kvalitetnu fiksaciju fragmenata i preživljavanje glave humerusa, pribegavamo ugradnji parcijalne proteze ramena. Ovo se odnosi na kominutivne prelome proksimalnog kraja, sa četiri, pet i više fragmenata sa velikim gubitkom koštane mase. Zatim, na višedelne prelome sa luksaciom glave humerusa, a pogotovo na one gde postoji i prelom na samoj glavi.

     Dijabetes kao i hronični alkoholizam znatno povećavaju mogućnost nastanka aseptične nekroze glave humerusa, stoga je kod višedelnih preloma, pogotovo onih sa luksacijom glave, uputnije plasirati parcijalnu protezu ramena u primarnom aktu. Starost pacijenta preko 65 godina i odlaganje operacije više od 10 dana kod akutnih višedelnih preloma sa luksacijom glave predstavljaju dodatne faktore koji idu u prilog odluci za implantaciju parcijalne proteze.

     Dole su prikazani neki od slučajeva ugradnje parcijalne proteze ramena kod višedelnih akutnih preloma na proksimalnom kraju humerusa sa ili bez luksacije humeralne glave, sa ili bez dodatnog preloma na samoj glavi, slučajevi sa loše sraslim prelomima i znatnim oštećenjem funkcije ramena, sa psudoartrozom (nemogućnošću srastanja) u nivou hirurškog vrata ili sa bolnom artrozom zgloba i ograničenim pokretima.

      Moje višegodišnje iskustvo govori i za veoma često stvaranje pseudoartroze (zbog slabog potencijala za zarastanje preloma) kod kosih preloma u nivou hirurškog vrata humerusa. Ukoliko se ovakav prelom dijagnostikuje kod dijabetičara, hroničnih alkoholičara ili kod pacijenata starijih od 70 godina, bez obzira što se radi o dvodelnom prelomu bolje je primarno ugraditi parcijalnu protezu nego ići na osteosintezu preloma.

     Fotografije ovih pacijenata su radjene posle 6-7 meseci od operacije i svakodnevnog sprovodjenja vežbi. Kod 70% svih naših bolesnika ( preko 70 slučajeva) sa hemiartroplastikom ramena postignuta je elevacija ruke (antefleksija) od 150-175 stepeni. Kod ostalih 25% od 130-145 stepeni. Kod samo 5% pacijenata rezultati ugradnje proteze kod preloma su bili nezadovoljavajući, sa elevacijom ruke do 90 stepeni.


1. Akutni višedelni prelomi gornjeg kraja humerusa

Ugradnja parcijalne proteze ramena

2. Akutni, višedelni prelomi gornjeg kraja humerusa sa luksacijom glave.

Ugradnja parcijalne proteze ramena

3. Hronični, loše srasli, višedelni prelomi gornjeg dela humerusa.

Ugradnja parcijalne proteze ramena

4. Hronični, nesrasli prelomi gornjeg kraja humerusa (pseudoartroze hirurškog vrata humerusa).

Ugradnja parcijalne proteze ramena

5. Proteze ramena kod bolne artroze ramenog zgloba
(propadanje zglobne rskavice).

Ugradnja parcijalne proteze ramena


     Povremeno sam imao slučajeve artroza ramenog zgloba sa jako bolnim i ograničenim poketima, koji nisu reagovali na antireumatike niti na intraartikularne injekcije depopreparata kortikosteroida, pa je operacija bila neminovna.

     Obzirom na veoma učestale komplikacije pri ugradnji totalnih proteza ramena, i iz ličnog iskustva (opisane su i u mnogim radovima širom sveta) i činjenice da se radilo o mladjim ljudima, 2004 godine sam počeo sa ugradnjom parcijalnih proteza kod ovih slučajeva, oslonivši se na činjenicu da se radi o visećem zglobu čije zglobne površine ne trpe veliki pritisak. Rezultati su bili veoma ohrabrujući. Operisani pacijenti više nisu imali bolove pri pokrtima ili su oni bili tolerantni, a radijus pokreta je bio značajno poboljšan. Na ovaj način operisano je do sada ukupno 12 slučajeva.

     U stranoj literaturi naišli smo na dosta radova od strane eminentnih ortopedskih hirurga koji se bave ramenom, koji iznose slične zaključke: da je hemiartroplastika ramena kod glenohumeralnih artroza sigurnija i jednostavnija operacija, sa mnogo manje komplikacija, a dobrim učinkom i po pitanju otklanjanja bolova i po poboljšanju pokreta u obolelom ramenom zglobu.

     Na donjim radiografijama prikazano je stanje na zglobu ramena pre operacije i posle ugradjene parcijalne proteze. Na fotografijama uradjenim posle 6 meseci od operacije prikazano je stanje operisanog ramena.


Literatura:

  • Sperling JW, Cofield RH, Rowland CM. Neer hemiarthroplasty and Neer total shoulder arthroplasty in patients fifty years old or less. Long-term results. J Bone Joint Surg Am. 1999 Feb; 81(2):295-6.
  • Michael A. Wirth, MD1, R. Stacy Tapscott, MD1, Carleton Southworth, MS2 and Charles A. Rockwood, Jr., MD1 Treatment of Glenohumeral Arthritis with a Hemiarthroplasty: A Minimum Five-Year Follow-up Outcome Study The Journal of Bone and Joint Surgery (American). 2006;88:964-973.
  • Kamal I. Bohsali, Michael A. Wirth and Charles A. Rockwood, Jr. Complications of Total Shoulder Arthroplasty. J Bone Joint Surg Am. 2006;88:2279-2292. J Bone Joint Surg Am. 2007 Apr;89(4):727-34.
  • Wirth MA, Tapscott RS, Southworth C, Rockwood CA Jr. Treatment of glenohumeral arthritis with a hemiarthroplasty. Surgical technique. : J Bone Joint Surg Am. 2007 Mar;89 Suppl 2 Pt.1:10-25
Proteze ramena kod preloma

Značajni faktori kod protetike ramena